Müşteri Destek Hattı
0535 948 96 75
*Mesai Saatlerinde
SEPETİM
Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır
SİPARİŞLERİM
Bekleyen Ödemeniz Bulunmamaktadır
GİRİŞ  
Ücretsiz Üyelik  Parolamı Unuttum!    
Üyelik Onay E-Postası Gelmedi    
DUYURULAR
Sitesi olmayan şirket sahibine hapis!
23.06.2009

Yeni Ticaret Kanunu'nun 562. maddesinin 12. bendinde, "Yasanın 1524. maddesi gereğince...

Yeni Ticaret Kanunu'nun 562. maddesinin 12. bendinde, "Yasanın 1524. maddesi gereğince, bu kanun yürürlüğe girdikten sonra 3 ay içinde sitesini oluşturmayan veya web sitesi mevcut ise, aynı süre içinde sitesinin bir bölümünü bilgi toplumu hizmetlerine özümlemeyen şirket yöneticileri 6 aya kadar hapis ve 100 günden 300 güne kadar adli para cezası ile ve aynı internet sitesine konulması gereken içeriği usulüne uygun bir şekilde koymayan da 3 aya kadar ve 100 güne kadar adli para cezası verilir" deniliyor.

Uzun süredir yasalaşması beklenen yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK), bilişim sektörü için yeni bir pazar yaratacak.

Şirketlere web sitesi kurma zorunluluğu getiren tasarının yasalaşmasıyla birlikte yaklaşık 1.5 milyon KOBİ de web sitesi için bilişim şirketlerinin kapısını çalacak. Yeni düzenlemeye göre, yasa çıktıktan sonra üç ay içerisinde internet sitesi kurmayan KOBİ yöneticilerine 6 aya varan hapis ve 300 günlük adli para cezası gelecek. Bu düzenlemenin bilişim sektörüne 300 milyon liralık katkı sağlaması bekleniyor.

Meclis'te bulunan tasarının mimarlarından Prof. Dr. Ünal Tekinalp, tasarının önümüzdeki aylarda çıkabileceğini ve şirketlerin buna hazırlıklı olması gerektiğini söyledi. Kanunla bilgiye engelsiz ulaşımı sağlayarak ticaret hayatına şeffaflığın getirilmesinin hedeflendiğini vurgulayan Tekinalp, "Biz bu yasayla bilgiye erişim hakkını herkese tanımış oluyoruz" dedi.
    
'Düzenleme olumlu bulundu'

Yasada belirlenen hükümlerin toplumda çok olumlu algılandığını dile getiren Tekinalp, dünyada artık ticaret ve şirket hukukunun başka bir yörüngede döndüğünü ifade etti. Tekinalp, bir şirketin KOBİ bile olsa bilançosunu açıklamak istememesinin artık meşru kabul edilmediğine işaret ederek, şunları söyledi: "Bir şirketin bilançosunu açıklaması ticari sırlarını açıklaması anlamına gelmez. Bu adalet ve haklılık temelleri olmayan bir itiraz. Yasa Avrupa Birliği'ne (AB) uyum açısından da vazgeçilmez. 'AB'ye üye olmak istiyorum ama bunu yapmayacağım' diyemezsiniz. Eğer AB'ye girmek istiyorsak, bunu bir proje olarak görmeliyiz. Bunları aşmadan ilerleyemeyiz. AB felsefesine göre KOBİ'ler ticaretin en alt taşı ve ekonomi ancak bu şeffaf taşlar üzerinde yükselebilir."

Şirketlere site kurma zorunluğu getirilmesinin rekabet edilebilirlik açısından önemli bir adım olduğuna dikkat çeken Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) Genel Sekreteri Behçet Envarlı ise, bunun bilişim sektörüne uygulama alanının genişlemesi, yeni yazılım ve hizmetler konusunda ciddi bir açılım sağlayacağını söyledi. Sektörün geçen yıl yüzde 6 küçüldüğünü, bu yıl için de buna yakın bir oranda daralma beklediklerini ifade eden Envarlı, ticaret kanununun yasalaşmasıyla pazarın hareketleneceğini vurguladı.
     
'Eskiler de yenilenecek'

Türkiye'deki şirketlerin web'den yeterince istifade edemediklerini ve kanunun bunu sağlayacağını anlatan TR.com.tr Genel Müdürü İsmail Çivrilli de mevcut sitesi olan şirketlerin bile site içeriğini değiştirmek zorunda kalabileceklerine işaret etti. Sitesinde dinamik yönetim paneli olmayan her şirketin, yasa çıktıktan 3 ay içinde sitesini yenilemesi gerektiğinin altını çizen Çivrilli, web sitesini yeni kuracak şirketlere ise şu önerilerde bulundu: "Öncelikle sitesini yeni kuran şirketler sitenin güvenlik duvarına dikkat etmeli. Bilgilerin kaybolmaması için yangına, elektrik kesintisine karşı güvenlikli bir data merkezi olmalı. Hard diskin çökmesine karşılık back up sistemi olduğuna dikkat edilmeli ve bu hizmet yer sağlayıcı belgesi olan şirketlerden alınmalı."
     
TASARI NE GETİRİYOR

Yeni Ticaret Kanunu'nun 562. maddesinin 12. bendinde, "Yasanın 1524. maddesi gereğince, bu kanun yürürlüğe girdikten sonra 3 ay içinde sitesini oluşturmayan veya web sitesi mevcut ise, aynı süre içinde sitesinin bir bölümünü bilgi toplumu hizmetlerine özümlemeyen şirket yöneticileri 6 aya kadar hapis ve 100 günden 300 güne kadar adli para cezası ile ve aynı internet sitesine konulması gereken içeriği usulüne uygun bir şekilde koymayan da 3 aya kadar ve 100 güne kadar adli para cezası verilir" deniliyor. Yasaya göre şirketin sadece web sitesi kurması yetmiyor. Sitede yer alması gereken bir içerik eğer konulmamışsa bu da doğrudan kanuna aykırılık olarak sayılıyor.
     
SİTEDE NELER BULUNMALI

    - 3 yıllık finansal tablo
    - Kanunen şirketin vermesi gereken ilanlar
    - Pay sahipleri veya ortakları açısından önem taşıyan açıklamalar
    - Yönetim kurulu ile genel kurul toplantılarının bilgileri
    - Ortaklara veya pay sahiplerine sunulması gereken belgeler
    - Her türlü çağrı, oy verme, basın açıklamaları
     
AVANTAJLARI NELER
   
    - Bilgileri derli toplu sunma alışkanlığı kazanacak.
    - Sesini daha geniş kitlelere duyurma fırsatı olacak.
    - Yeni standartlarla her noktada bilgi akışını sağlayacak.
    - Rekabet edilebilirliği ve ulaşılabilirliği artıracak.
     
MECLİS'TEKİ TASARININ MİMARLARINDAN UYARI 

Meclis'te bulunan tasarının mimarlarından Prof. Dr. Ünal Tekinalp, düzenlemenin önümüzdeki aylarda çıkabileceği ve şirketlerin buna hazırlıklı olması gerektiği uyarısında bulundu.

SİTE KURMANIN MALİYETİ NE

Alan adı, hosting ve tasarımın ayrı ücretlendirildiği web sitesi kurmanın şirketlere ortalama maliyeti, statik veya dinamik olmasına göre değişiyor. En basit statik site kurmanın şirketlere maliyeti ortalama 500 TL'ye çıkıyor. Orta ölçekte dinamik bir sitenin kurulum maliyeti ise bin doları bulurken, şirket tarafından güncellenebilir, özel tasarımlı ve çok özellikli dinamik bir sitenin maliyeti ise bin dolardan başlayıp 5 bin dolara kadar çıkabiliyor. Domain ücreti, ortalama 20-45 TL arasında değişirken, hosting bedeli ise ortalama 50-150 TL arasında değişiyor.

Kaynak: Referans


Tüm hakları Vizyon Bilgi İletişim Ürünleri firmasına aittir. 1997 - 2021 © VizyonNet bir markasıdır.
alan adı, alanadı, barındırma, hazır site, kurumsal e-posta, arama motoru kayıt, yönlendirme, transfer, sunucu, domain, host, domain name, hosting, template, reseller, e-mail, search engine, server,webmail, web mail, vps, ucuz, kaliteli, etkili